A dekorációs falfesték előnyei és hasznos tippek a festéshez
Az életünk számtalan területét hatja át a divat. Talán mondhatnánk azt is, hogy szinte minden területét. Autóban, nyaralásban, ruhában, lakberendezésben, mindenben. Vannak időnként trendi irányzatok, amelyek ráadásul még értéket is hordozhatnak. Ilyen lehet egy a lakás alapvető hangulatát meghatározó dekorációs falfelület.
A lakberendezés területén mostanában egyre nagyobb divat különböző módszerekkel házilag dekorálni, festeni otthonunkat. A nyugati világban régóta fontos megmutatni az egyéniségünket, azt, hogy miben vagyunk mások, mint a többiek.
A dekorációs célú falfestés az egyik legjobb módja az egyéniségünk kifejezésének, a kreativitásunk megmutatásának.
Miért újíthatja meg valósággal a szobát a dekorációs falfestés?
A lakás az az élettér, ahol a legtöbb időt töltjük, itt töltekezünk fel, itt jönnek össze a barátok, tölti a legtöbb időt együtt a család. Persze minden helyiségnek más a szerepe, de azért a nappali a legfontosabb közösségi tér. Ha megunod a lakásodat, nem kell azonnal a cserében gondolkoznod, elég, ha megújítod, személyessé, otthonossá teszed.
Ha nincs sok pénzed, akkor a kiegészítőket cseréled le: függöny, szőnyeg, kisebb bútorok, virágok, dísztárgyak, ilyesmi. A lakás dekorálásának egyáltalán nem költségesebb módja a falak újrafestése – bár attól függ, hogy a teljes lakás festésére vagy csak pár fal dekorációs festésére gondolsz.
A nappaliban jobb, ha az egész család egyetértésével történik a szín, stílus és minta kiválasztása, de a saját szobáját már mindenki szabadabban alakíthatja. Itt aztán valóban Te döntesz. Persze kérhetsz segítséget, de azért ez rólad szól, olyan dekorációs falfestéket válassz, ami kifejezi a hangulatodat, egyéniségedet, a kedvenc elfoglaltságodat és tárgyaidat, bármit, ami Te vagy.
Egy fal dekorációs festésénél a legfontosabb szempontok:
- legyen izgalmas,
- használd a kedvenc színeidet,
- törd meg az egyszínűséget,
- add bele a fantáziádat, egyéniségedet,
- és nem árt, ha a fal anyagát, adottságait, a megfelelő előkészítést sem felejted el,
- meg a szükséges eszközök beszerzését sem.
- Válassz az ötletednek, a fal és a helyiség adottságainak megfelelő festéket, nemcsak a szín, a minőség is fontos.
- Nézz körül alaposan, rengeteg ötlet és hasznos tanács található a neten (blog, youtube videók, közösségek)!
Lássunk néhány dekorációs falfestési technikát
Rengeteg dekorációs falfestési módszer létezik, ezek időnként divatba jönnek, majd eltűnnek, újabb eszközök és anyagok is megjelennek, lesznek mindig éppen trendi témák, színek. Azonban a divattól eltekintve a lényeg Te vagy: dönthetsz bárhogy, az szóljon rólad, érezd magad jól és tekints mindig örömmel a „végeredményre”. Ha nem sikerül elsőre, akkor sem dől össze a világ, a festés nagy előnye, hogy nem örökre szól, bármikor újra kezdheted és változtathatsz rajta.
Néhány pár egyszerű dekorációs falfestés technika:
- Dörzsöléses technika (Sgraffito technika): ez a megoldás már a reneszánsz korban is ismert és gyakran alkalmazott volt. Két eltérő színű festékréteget viszel fel a falra, majd egy gumi vagy fém spatula segítségével ledörzsölöd a felső festékréteget a kívánt minta szerint, így az alsó réteg kiadja a formát. Viszonylag gyorsan kell dolgoznod, ha ezt választod, mivel a modern vízbázisú festékek gyorsan száradnak.
- Gyűrött papírfestés technika: az előkészített falfelületet lefestjük az alapszínre, majd a selyempapírt felhelyezzük a festett falra. A selyempapír rétegét újra lefestjük, amely egy gyűrt mintázatot fog kiadni.
- Spongyás technika: itt is az alapfestéssel kezdünk, majd egy szivacs vagy durva rongy segítségével a festékes eszközt nyomkodjuk a falra ezzel kialakítva a szabálytalan mintát.
- Sablonozás: egyfajta kitakarásos technika. Használhatsz előre gyártott, boltban vásárolt faldekorációkat, de hidd el, hogy nem nehéz saját magadnak kialakítanod a sablonokat kartonból, polisztirol lapból, vagy bármilyen tartósabb anyagból. Itt mutathatod meg, hogy mennyire vagy kreatív, mi illik leginkább hozzád, mi érdekel, milyen helyiségben érzed igazán jól magad.
- Mintahengeres technika: ezzel a faldekorációs megoldással például tapétahatást érhetünk el anélkül, hogy bajlódnunk kellene tapétacsíkok felrakásával, a ragasztóval, a csíkok tökéletes illesztésével. Ekkor fontos, hogy hagyjuk az alapréteget megszáradni, majd a hengerrel felhordjuk a kiválasztott mintát. Nem csak választhatsz, de készíthetsz is egyedi mintázatot.
- A kitakarásos technika: Ennek az a lényege, hogy festőszalaggal kitakarunk egy bizonyos mintázatot a falon, majd a kimaradt falfelületet lefestjük. Még mielőtt megszáradna a festék, érdemes a dekorációs csíkokat leszedni, így szép egyenesek maradnak a festés menti vonalak. Ezzel a módszerrel egy negatív lenyomatot képezhetünk a falunkra, amely lehet bármilyen minta, cikkcakkos vagy akár bonyolultabb, véletlenszerű alakzat is.
Minden technikához válasszuk a megfelelő dekorációs festéket, fontos a megfelelő eszközök beszerzése és a fal előkészítése is.
Minden, amit a dekorációs falfestékről tudni érdemes
Terjed a DIY (do it yourself) vagyis a csináld magad mozgalom. Azonban a festéshez nem elég az ötlet és az elszántság, megfelelően kiválasztott dekorációs falfesték is kell. Valóban nagy a választék és nem könnyű eldönteni, hogy milyen festéket is válasszunk.
Egyrészt kiindulhatunk a kiválasztott falfelület anyagából (tégla, beton, gipszkarton, valamilyen könnyűszerkezeti anyag). Ez azért fontos, mert a fal tulajdonságaira, pólusainak az áteresztő képességére tekintettel kell lennünk. Másrészt figyelnünk kell a korábbi festék anyagára, nem lehet minden festéket rákenni bármire. Például mészfestékre diszperzit alapú festék nem való, de természetesen kellően lecsiszolt, előkészített felületre szabadabban választhatunk festéket.
Fontos a festék kiválasztásánál a helyiség típusára is figyelemmel lenni, hiszen egy kis privát szoba falának teljes átalakítása könnyebb és szabadabban alakítható feladat, mint a legnagyobb helyiség a nappali átfestése.
Milyen szobákban, helyiségekben használhatsz dekorációs falfestéket?
Röviden a válasz bármelyikben. De azért vegyünk sorra pár helyiséget és a hozzá kapcsolódó esetleges ötleteket:
- Gyerekszoba (Játékos formák, kedvenc állatok, mesefigurák festése, fontos a gyerekek bevonása a teljes munkába)
- Dolgozószoba (itt visszafogottabb dekorációs megoldások javasoltak, hogy ne zavarják a koncentrációt, ne vonják el a figyelmet)
- Nappali (Szolidabb megoldások választása, ne ess túlzásokba, vendéget is fogsz várni. Elég egy falra dekorációt festeni.)
- Fürdőszoba (Fontos a megfelelő festék kiválasztása, mert itt számolni kell az esetleges páralecsapódással)
- Konyha (talán itt használnak a leggyakrabban dekorációs festést, bőségesen adott a téma és a falfelület is)
- Előszoba (ez a lakás legtöbbet használt része, így érdemes a falakat időtálló burkolattal, tartósabb festékkel dekorálni)
- Medencetér, kerti/kinti fal (a kültéri festékek választása, a fal megfelelő előkészítése, alapozó festék használata itt különösen fontos)
- Külső homlokzati fal, kerítés (Sajnos ez a rongálásnak leginkább kitett felület, mivel a külső forgalomnak, hőingadozásnak, járókelők “hangulatának” és szennyeződéseknek köszönhetően gyorsan romlik a festés minősége)
A fenti rövid kis összefoglalóból is látható, hogy érdemes a dekorációs falfestés elkezdése előtt részletes tervet készítened, kideríteni a fal, az előző festék állapotát, rágódnod a kiválasztott mintán, színeken.
Milyen igénybevételnek van kitéve a fal?
A festés igazából a fal állapotának feltárásával kezdődik, az előkészületi munka nagyon fontos, ezt precízen végezzük el, mert a legdrágább és legjobb festék sem pótolhatja a jól elsimított, előkészített falat.
Láthatjuk, hogy a kiválasztott helyiség típusa, a lakást használók száma, igényei, fantáziája és ügyessége egyaránt meghatározza, hogy milyen dekorációs falfestést fogunk választani.
Ha megvan a dekorációs ötlet, akkor érdemes nyitnod egy füzetet vagy file-t, bármilyen jegyzetelést készíteni a méretekről, a beszerzésre váró eszközökről, festékekről, továbbá a felmerülő kérdéseidet is jobb rendszerezve összeszedni. Számold ki pontosan, hogy hány négyzetméterre elegendő alapozó és dekorációs festéket kell vásárolnod! Hány réteget szeretnél felvinni? Vedd figyelembe a fal állapotát, hiszen ez is befolyásolja a szükséges festék mennyiségét. Érdemes egy kis rátartással beszerezned a festéket, hiszen nincs annál bosszantóbb, mint amikor idő előtt elfogyott az anyag.
A minőségi dekorfesték ismérvei
Még a tervezés fázisában érdemes több időt szánni a megfelelő színek, árnyalatok kiválasztására. Nézd meg a kihelyezett színkártyákat, ha van lehetőséged rá, akkor vigyél haza színmintát. A kiválasztott színek egészen más hatást kelthetnek a lakás adottságaitól függően, de a természetes és mesterséges fényviszonyok is eltérő árnyalatokat eredményezhetnek. Mindenképpen érdemes próbafestést is végezni a falon!
Bármilyen körülmények alakíthatják az alkalmas festék kiválasztásának folyamatát (nedvesség, pára, sérülékenység, nagy hőingadozás). Van olyan fal, ahol fontos, hogy lemosható festéket használjunk (gyerekszoba, étkezőasztal melletti fal). De alapvető elvárás ma már, hogy a festék ne csepegjen, gyorsan száradjon és már egy réteg is kitűnően fedjen.
A falfesték kínálat igen széles, ezért a szín kiválasztása mellett a festék minőségére is érdemes odafigyelni. Az olcsó árak csábítóak, de nem biztos, hogy jól jársz vele. A dekorációs falfestékek általában nem kellenek nagyobb mennyiségben, így érdemes a jobb minőséget választanod akkor is, ha kicsit drágább. A megjelenésével, könnyű felhasználhatóságával és tartósságával mindenképpen meg fogja hálálni.
A minőségi dekorációs falfesték kiválasztásánál figyeljünk a felviteli eljárásra, a fal állapotára és a minta megvalósíthatóságára. A minőségi falfesték legfontosabb jellemzői:
- Könnyen felvihető
- Gyorsan szárad
- Kellően páraáteresztő
- Esztétikus megjelenést biztosít
- Megfelelően ellenáll a nedvességnek
- Tartós
Tippek a tökéletes festéshez
Hangozzék el sokadszor, mert nem lehet eleget hangsúlyozni az előkészítés fontosságát: a festés a fal előkészítésével kezdődik!
A legtöbb esetben érdemes az előző festék rétegeit eltávolítani – főleg, ha a gyerekkorunkból ismerős hengerelt falminták kezdenek a rétegek lecsiszolásával előtűnni. A csiszolást követően érdemes leglettelni, elsimítani a felületet – hacsak nem akarsz valami extra rücskös vagy például sima tégla felületre festeni. A kreativitásod a legfontosabb munkatársad, engedd szabadon a fantáziádat.
Válassz a dekorációs festékhez megfelelő eszközöket. A festési technikák szerint más és más eszközökre lesz szükséged, de mindenképpen érdemes biztonságos létráról, takarófóliáról gondoskodnod. Ha nem vízbázisú festéket használsz, akkor mindenképpen megfelelő, a festékhez ajánlott hígítót kell beszerezned. Ne feledd, hogy a félbehagyott munka esetén az ecsetek, “festék felviteli eszközök” beszáradhatnak, tehát tisztán és folyadékban tárolva rakd el az eszközeidet, hogy könnyen folytatni tudd a munkát.
Az élet számtalan területén fogod tapasztalni, hogy elsőre semmi sem megy simán. A hibák, próbálkozások a tanulási folyamat részei, nem hagyhatóak ki. Szóval ha nem sikerülne elsőre tökéletes dekorációs falat kialakítanod, ne add fel! Találj ki új mintát, ötletelj és fogj bele újra. A következő már jobban fog sikerülni és egyszer csak látni fogod a haverok irigykedő tekintetét.