Festés festőhengerrel vagy ecsettel? Érvek és ellenérvek.
A piacon hozzáférhető legtöbb beltéri festéket ecset és festőhenger segítségével egyaránt felvihetjük a falra. A leggyakrabban a fal festéséhez mindkét szerszámot igénybe vesszük, de az ecset és a henger közti választásnak néhány tényezőtől kellene függenie:
-a képességeinktől,
-a fal textúrájától,
-az elérni kívánt hatástól.
FESTÉS ECSETTEL
Ez a legrégebbi, leghagyományosabb falfestési technika. Az ecset nagyon precíz szerszám, ezért érdemes hozzá fordulni részletek, szegélyek és nagyobb figyelmet igénylő helyek festésekor. Sokféle ecset létezik, ennek köszönhetően pedig, a megfelelő méret vagy fajta használatával, eljuthatunk a festékkel minden, akármilyen nehezen hozzáférhető helyre. Így a keskeny ecsetekkel a legtöbbször réseket, mélyedéseket festünk, a szélesekkel sarokelemeket és nagyobb felületeket, a radiátorecsettel pedig könnyen befesthetjük pl. a sarkokat. A peremeket a legjobb közepes keménységű ecsettel festeni, az apró részleteket pedig puha körecsettel.
Ecsetet használunk akkor is, ha díszvakolatot vagy struktúrák felületét festjük, mivel az ecset sörtéi eljutnak a dekoráció barázdáiba és mélyedéseibe is, ezért tökéletesebben beborítja festékkel a felületet.
Ha nagy, sima felületeket festünk, jobb a festőhengerhez nyúlni. A nem kellő hozzáértéssel kezelt ecset csíkokat és kézmozdulat-nyomokat hagyhat a falon. Emellett az ecsettel festés kevésbé gazdaságos, mivel nagyobb festék-felhasználást okoz, a falra felvitt festékréteg pedig lényegesen vastagabb lesz.
FESTÉS FESTŐHENGERREL
A festőhengereknek köszönhetően a falon létrejövő festékréteg vékony, egységes és egyforma. Ez a szerszám kitűnően alkalmas sima és megfelelően előkészített falak festésére. A henger szálazatának hosszát a fal szerkezetétől függően választjuk meg. Minél simább a felület, annál rövidebb (kb. 10 mm) kell legyen a gyapja. Ha bizonytalanok vagyunk a fal simasága felől, jobb a hosszabb szálú hengert választani.
Amikor hengerrel festünk, ne nyomjuk neki túl erősen a falfelületnek, hogy ne hagyjunk rajta nem esztétikus csíkokat. A leghatékonyabb festési eljárás a „V betűs” módszer. Ez lehetővé teszi nagy felületek nagyon gyors és egyszeri befestését.
A piacon néhány különböző fajta festőhenger hozzáférhető. A műszálból készültek a vízben oldódó festékek felvitelére valók, míg a természetes anyagokból készült hengereket a hígító alapú-, a szivacshengereket pedig az olajfestékek felvitelére használjuk.
ECSETTEL ÉS HENGERREL
A helyiség kifestésére a legjobb mód a vegyes technika alkalmazása. Ennek lényege az élek, a nehezen hozzáférhető helyek és zugok kifestése ecsettel, majd a nagy falfelületek festéséhez festőhenger használata. Az ilyen vegyes munkamódszer a leghatékonyabb, mivel egyszerre idő- és anyagtakarékos, kevesebb festék felhasználásával jár.
A munka befejezése után a szerszámokat alaposan meg kell mosni. Újabb használatra csak a teljes megszáradás után lesznek alkalmasak.