Hogyan fessünk plafont?
A plafon festéséhez a legtöbbször emulziós festékeket használunk. Ezek könnyen használhatók, mivel könnyű felvezetni őket a felszínre, jól fednek, moshatóak. A diszperziós festékek körében elsősorban akril-, latex- és vinilfestékek közül válogathatunk. Ezek felhasználási tulajdonságaikban (víz- és mosásállóság) különböznek egymástól, ez a gyártásukhoz használt gyanta és festékanyagok fajtájától és minőségétől függ.
Gyakorlati tanácsok• Az új és jó állapotú plafonokat (szobák, szalonok, hálók, gyermek- és dolgozószobák) akril- vagy latexfestékkel festjük. Ezek szép, matt fehér színűek, mely az idő múlásával sem sárgul. E festékeknek alig van szaguk, gyorsan száradnak és vízben oldódóak.
• A beázott vagy láthatóan foltos plafonokat a legjobb speciálisan ilyen helyekre szánt szigetelőfestékkel lefesteni. Csak az utolsó, befejező réteget vigyük fel diszperziós festékkel.
• A jelentősen károsodott plafonokat fessük hígító alapú latex- vagy akrilfestékkel. Ezeknek jók a fedő és szigetelő tulajdonságaik, és jól tűrik a tisztítást.
• A nedvességnek kitett helyisége plafonját speciálisan az ilyen helyiségekhez készült, „konyha-fürdőszoba” típusú festékekkel fessük. Ezek a festékek, kiváló fedőtulajdonságaikon és víz-, valamint mosásállóságukon túlmenően gombaellenes összetevőket is tartalmaznak, melyek megakadályozzák a gomba és penész kifejlődését.A hatékony plafonfestéshez az alábbi szerszámokra van szükség:
1) a felület előkészítéséhez, javításokhoz és hibák javításához a plafonon: reszelő, vakolat vagy glett, spakli, szivacs, kefe, fal- és plafonmosószer;
2) a festéshez: maszkolószalag, festékkeverő, kis henger, nagy henger hosszú vagy teleszkópos nyéllel, ecsetek, keverőedény, védőfólia, létra.ELŐKÉSZÍTÉS
A festéshez való hozzákezdés előtt, ellenőrizzük:
1) hogy a lefesteni kívánt fal száraz (ellenkező esetben a festék felválhat),tiszta és sima-e. Ha a felület nedvszívó (pl. gipszkarton lapok),előtte alapozófestékkel le kell alapozni.
2) hogy a padló, falak és bútorok megfelelően biztosításra kerültek-e védőfóliával.
3)hogy a fal felső szegélyei le lettek-e takarva maszkolószalaggal.
FESTÉS
A sarkoktól és a fal szegélyeitől kezdjük, melyeket ecset vagy kis henger használatával vonunk be. Rátérve a főtevékenységre, érdemes a helyiséget kisebb részletekre osztani, és sorban festeni le őket, azonos irányban. A második festéskor a henger mozgásának iránya merőleges kell legyen az előző festés irányára.
Érdemes észben tartani:
A plafont mindig elsőként festjük, az esetleges falfestés előtt.
A plafon nem feltétlen kell fehér legyen. Megszokottá vált, hogy a plafon fehér, mivel ez a szín nagyobb térérzetet kelt, világossá teszi a teret, jól visszaveri a fényt (a mesterségeset is). A fehér színtől való eltérés ugyanakkor egyre gyakrabban alkalmazott dekorációs eszköz. A jól megválasztott plafonszín a belső tér kialakításának egyre aktívabb elemévé válik.